Kas oleks võimalik oma kodu või kontorit maksimaalselt ja mugavalt kütta, samal ajal arvetelt kokku hoides? Jah, kui valite tõhusa kütteviisi, näiteks õhksoojuspumba. Maja kütmine ja ka jahutamine võib maksma minna päris palju ning tihti pole sellega tegelemine väga mugav. See juhtub eriti siis, kui küttesüsteemid on aegunud, või isegi veel vana ahi või radiaator töötavad.

Kuid lisaks sellele, et traditsioonilised süsteemid pole tõhusad, nad ka saastavad palju. Tarbimise – ja seega raha – säästmiseks on ainult üks viis, austades samal ajal keskkonda ja ka kehtivaid seadusi. Siin toomegi teieni miks eelistada just õhksoojuspumpa kõigi võimalike küttesüsteemide seast.

Soojuspumbad, kütmiseks ja jahutamiseks

Paljud õhksoojuspumbad, sõltuvalt mudelist, saavad nii kütta ruume, kui ka neid jahutada ja lisaks sooja vett toota. Mudeli osas valiku tegemine sõltub tavaliselt vajadusest. Abi saate küsida ka AIT Nordilt, kelle spetsialiteediks ongi õhksoojuspump ja tema hingeelu ja nemad aitavad teid kindlasti valiku tegemisel.

Tänapäeval on muutunud üsna populaarseks kuid ka reegliks, et uued ja ulatuslikult ümberehitatavad hooned peaksid suure osa oma energiavajadusest rahuldama taastuvate ja säästvate allikatega. Soojuspump on selle jaoks suurepärane süsteem, kuna see ammutab soojust looduses kättesaadavast energiaallikast – õhust.

Kuidas õhksoojuspumbad töötavad?

Õhksoojuspump koosneb mitmest osast, millest üks asub väljas ja teine või mitmed teised hoone sees. Väljaspool asuv osa viib välisõhust saadud soojusenergia hoones asuvasse osasse ning sealt liigub õhk tänu ventilaatorile edasi ruumi ehk kütab nii ruumi õhku. Kõige tüüpilisemad pumbatüübid on õhk-õhk ja õhk-vesi. Nii sooja vee tootmiseks kui ka muude küttesüsteemidega ühendamiseks on sobiv ainult õhk-vesi tüüpi pump.

Tavaliselt pannakse soojuspumba välisosa majast väljapoole, kuid teatud tingimustel võib see osa paikneda ka teises siseruumis. Seda näiteks juhul, kui soovite ära kasutada teatud ruumis tekkivat jääksoojust. Kuid enne välisosa siseruumi asetamist pidage nõu ekspertidega, kes kinnitaks teile, et vastav soojus on sobiv ka kütmiseks.

Jahutamiseks aga saadetakse siseruumist kogutud soojus külmutusagensile, mis seejärel aurustatkse gaasilises olekus. See aur surutakse kokku kompressoris, mille läbi tõuseb rõhk ja selle temperatuur. See gaas juhitakse kondensaatorisse, mis saadab edasi soojuse küttesüsteemi poole ning sealt naaseb see vedelas olekus jahtununa.

Õhksoojuspumba eelised

Üha enam inimesi on valinud oma kodu kütmiseks õhksoojuspumbad, kuna eelkõige on see üks mugavaimatest kütteviisidest. Soojuspump kütab ja jahutab ruumi kiiresti, ilma et teie peaksite vaeva nägema – piisab kõigest nupule vajutusest. Lisaks on eriti mugav kütta oma kodu turvaliselt isegi siis kui te ise kodus ei ole. Näiteks saate seadistada oma pumba taimeri vastavalt teie graafikule, mis paneb pumba tööle tund aega enne teie koju naasmist. Nii saate koju jõudes nautida head soojust, sest kogu töö on teie eest ja aegsasti juba tehtud.

Samal ajal peame ka meeles pidama, et on väga tähtis austada keskkonda. Just sellepärast on soojuspumpadel selles tähtis roll, kuna need kasutavad välisõhku, mis on tasuta ja taastuv energiaallikas. Lisaks tehes arvutusi oma kulude kohta, võib elektri kaudu töötav soojuspump tulla palju soodsam kui ükskõik millise muu küttesüsteemi kasutamine. Ja fakt millele paljud tihti esialgu isegi ei mõtle, on et läbi sellise taastuvenergia kasutamise tõuseb ka teie maja energiaklass ning seeläbi kogu maja väärtus suureneb.

Näide elektri kasutusest erinevate küttesüsteemide vahel:
pastedGraphic.png

Õhksoojuspumpa valides peate lähtuma oma kodu või kontori omadustest, olemasolevast ruumist ja juba olemasolevatest küttesüsteemidest. Võite leida palju erinevaid küttesüsteemide pakkujaid, kuid võime teile julgelt öelda, et läbi õhksoojuspumba saab teie hoone kütmine ja jahutamine olema väga kiire ja mugav.