Pihtimus: kuidas kass mind online-kasiinosse viis

Tühjas magamistoas mängis voodil vedelevast arvutist podcast, teemaks online-kasiinod. Ma kuulasin tihti askeldamise taustaks valitud jutusaateid internetist. 

Online kasiino on moodne meelelahutus, see käib tänapäevase interneti-keskse elulaadi juurde. Seetõttu pole juhus, et online-kasiino sündis ajal, mil internet hakkas jõudma juhtme kaudu kodudesse. Online-kasiino…”

Ma ise seisin esikus valiku ees. Minna või mitte minna? Kõik näis nagu rääkivat mineku kasuks. Äsja oli ta pannud magamistoas selga mugava stiilse triiksärgi, tõmmanud tolle peale trimmi hoidva pintsaku, selle peale omakorda villase ajatu moega kevad-sügis mantli, jalga pükstega sama tooni moekad kingad. Tuli haarata veel peeglilaualt võtmekimp ning rahakott. 

Kojujäämise kasuks kõneles aga esikust kätte paistev köögiaken. Õigemini sealt avanev vaatepilt, mis koosnes peamiselt pilkasest pimedusest. Kuid ta teadis, et mulje on petlik. Tegelikult andis akna taga õhtupimeduses endast märku sügis. Seal kusagil taevas olid kuud ja tähti varjutavad vihmapilved, kust tilkus vahelduva eduga, kuid siiski üsna järjekindalt peenemaid või jämedamaid piisku. Ja oli ka tuul, põhjakaarest. 

Ühest küljest oli väikene kasiinoõhtu olnud mul plaanis juba ammu. Enese proovilepanek mõtteosavus- ja ennustusmängudes kuulus mõnikord mu meelelahutuse juurde. Pealegi olin ma kasiinos käimisest kujundanud endale omaette väikese rituaali. Ning nüüd, kui ettevalmistused tehtud, jäänud veel minek ja mängulust, vaatas ta köögi aknast paistvat pilkast pimedust. Et see aken läbi avatud ukse ja väikese vahekoridori ka kätte paistma pidi.

“Online-kasiino külastamine võib samamoodi olla rituaal. Lihtsalt pintsakut ja mängusaali asendavad mõnus diivan ja soojad sussid. Online-kasiino mängud ei erine millegi poolest offline-kasiino mängudest. Pigem on online-kasiino isegi suurem…”

Siis tuli tasakesi tippides toast seal seni põõnanud kass. Nooremapoolne loom kippus arvama alatasa, et on oma territooriumil dominantne isane. Mis tähendas, et kui kellegi plaanid ei ühtinud tema omadega, kuulusid mitteühtinud plaanid ümbertegemisele. Vähemalt näis kass ise arvavat nõnda. Ja siin ta nüüd oligi.

“Mjau,” vaatas loom talle nõudlikul toonil ja pilgul otsa.
“Kiisukas!” muutus mu hääl kassile vastates kergelt lapsikult soojaks.

“Nurr…” hakkas kass ümber mu jalgade püksisääri nühkides ringi käima.
“Minna kasiinosse või mitte minna kasiinosse?” küsisin nüüd juba oma tavalisel hääletoonil pigem endalt kui kassilt.

“Näu,” lõpetas viimane lõputuna näiva ja lõputuse märki või number kaheksat joonistaval trajektooril kulgeva nühkimisretke ning ronis esikäppadega tema najale püsti.
“No mis on? Et võiks koju jääda?” küsisin uuesti kassilt.
“Nurr,” keeras loom ennast räntsaki selili ning hakkas end rullima, nagu Ervin Abel vanas komöödiafilmis. See tähendas, et kassi meelest pidin ma jääma koju.

Sõlmisin lahti kingapaelad, tõmbasin jalatsid jalast, nende asemele sokkide otsa sussid ning sammusin, kass tihedalt kannul, magamistuppa, kus võtsin seljast pintsaku, riputasin ülarõiva riidepuule ning panin kappi ära, avasin pluusil ka ülevalt teise nööbi ning haarasin voodilt seal lebanud sülearvuti koos endiselt mängiva online-kasiinodest rääkiva podcastiga. Kass jälgis toimuvat huviga. 

Kasiinoskäik ei pidanud jääma ära. Õnneks oli väljas peale algava sügise ja tema ebameeldivate kõrvalnähtude ka kahekümne esimene sajand. Üle mu kodu levis mustast kahe tundlaga kastist internet, mis ulatus läbi seinte ka naabriteni ning õuegi. Kui ma tahtsin, võisin ma käia kasiinos kasvõi oma WC poti pealt. Muigasin selle mõtte peale, kui sammusin magamistoast moekalt madala mööbliga sisustatud elutuppa.

“Muidugimõista on online-kasiino seadustega reguleeritud, ausus ja turvalisus ennekõike. Erinevad riigid reguleerivad seda erinevatel viisidel, on rangemaid ja leebemaid vaateid online-kasiino osas…”

Minust ette lipsanud kass seisis keset tuba ning näugus nõudlikul toonil. Looma hääl väljendas selget olukorraga rahulolematust. Kassi kaks rohelist silmanööpi täititusid tumedate pupillidega ning saba vehkis vasakule ja paremale. Midagi oli korrast ära. 

“Mis on, kiisukas?” küsisin kassilt.

“Mäu-näu,” seletas loom vastu ilmel, justkui oleks tema kassikeelse kaebuse sisu ilmne.

“Ma ju panin sulle õhtuks süüa ja vett,” vaatasin kassile mõistmatult otsa.

“Näu-mäu,” muutus kassi toon kraadi lootusetumaks ning loom sörkis ukse poole ja jäi ootama teda järgi.

Panin arvuti käest diivanile ning järgnesin kassile. Loomal oli öelda ning näidata midagi tähtsat. Olin elanud oma kassiga koos piisavalt kaua, et mõista mõistatamise asemel tema käitumist. Kuigi mitte lõpuni, sest keelebarjäär inimeste ja kasside vahel jäi neil kahel siiski ületamata, kuid siiski piisavalt, et mõista üksteist hääletoonist, käitumisest või mõlemast. Mis – tõsi – võttis kassil aega reeglina rohkem. 

Kohe-kohe pidi kassi tähelepanunõudlikkuse veel salapärane põhjus lahenema. Loom libistas end praokil ukse vahelt vannituppa. Kobasin käega seinalt lüliteid ning astus juba valgustatud vannituppa. 

“Online-kasiino kodulehel on oluline, et seal oleks selgelt kirjas konkreetse online-kasiino mängureeglid ja muu tarbjainfo. Samuti on elementaarselt tähtis kodulehe kasutajasõbralikkus, et liikumine oleks loogiline mängude vahel…”

Minu väike peremees, nagu kutsusin mõnikord hellitlev-naljatlev toonil looma, kui too nõudlikult näugudes midagi soovis, seisis kraanikausi all oleva plastmassist majakese, või pigem ukseava ja katuseosaga plastvanni ees, saba sirgelt püsti, pea kuklas, pilk suunatud sirgelt mulle näkku ning lasi kuuldavale nähvatusi.

“Mäuh, mäuh!” pahandas kass.

“Oh, sina kakanaator!” ohkasin ning mühatasin kõrvale kergelt muiata.

Kass vakatas. Loomakese pilk reetis korraga justkui rõõmu, segadust ja solvumist. Ühest küljest olin ju ära tabanud kassi nõudmise koristada tema liivakasti. Teisalt polnud mu reaktsioon ilmselgelt kassile ootuspärane. Ja kolmandaks, kui kass ikka sai aru inimkeelest, võis säärane sõnamäng solvata looma. Sest teinekord kippus kassi käitumine andma aimu, justkui võinuks mõni südamlik hetkepõhine hüüdnimi käia lärtsakaga vastu tema väärikust.

“Kiisu,” kükitasin nüüd looma kõrvale ja tegin talle kerge käega pika pehme pai, mille lõpu eest rahutu kass – no kas saab hiirekuninga väike palee ükskord puhtaks, pugema oled küll meister praegu! – astus aga kõrvale.

“Nurr,” põrnitses kass mind silmi kissitades. Pilk koos rahulolematust väljendava põrinaga ütles kõik. 

Niisiis võtsin sealtsamast majakese najalt väikese sõelapõhjaga plastkühvli ja avas ukseklapi. Seal kusagil majakese tagaseina ääres paistis pruuni paakuva kassikruusa alt midagi mustjat.  Ta juba teadis, millega tuleb teha tegemist ning mil moel. 

Nagu arheoloog muinaskalmistu laibamatust avades, eemaldasin kühvliga peamisest kruusakihist nii palju, kui võimalik. Erinevas mõõdus musti pabulaid ning junne paistis olevat omajagu. Pole ime, et kass torises juba. 

Nüüd jälgis loom eemalt, kuidas ma urgitsesin kükakil, kühvliga käsi majakeses kruusa alt tema väikeseid väljaheiteid. Mida kass aga ei näinud, oli see, kuidas kühvel lõikus kruusa, proovides haarata sellega kaasa võimalikult palju julki ning pabulaid ja võimalikult vähe puisteainet. Kass ei näinud, kuid kuulis ka sahinat ja krabinat, mida tekitas väljaheidete väljasõelumine kühvlisse kaasa haaratud kruusast. Järgmisena nägi kass kätt kühvliga liikumas üles tõstetud prill-lauaga WC poti suunas, kühvli kiiret ringipööramist ja kuulis sulpsatust.

Kiiresti astus kass kaks sammu poti poole, ajas end esikäppadele toetades selle serva najale tagakäppadele püsti ning vaatas huvitunud pilgul poti põhja, kus vees lebasid valgel portselanil mõned kruusateradega pikitud junnid ja julgad. Kass näis veenduvat oma silmaga, et tähtis töö on tõepoolest tehtud ja tema kakamaja jälle puhas.

“Ja sellega on meie tänane podcast lõppenud. Teemaks oli online-kasiino kui fenomen. Mõnusat mängimist!”

Kui ma veepaagi nuppu vajutasin, hüppas kass pahina peale eemale. Vesi meeldis loomale ainult jooginõus. 

“Tehtud, kiisuhärra – mina lähen nüüd online-kasiinosse ja teie tehke, mida tahate!” teatasin vannitoas ringinuuskivale kassile, väljus ning kustutas tule. Kass järgnes mulle.